Skip to product information
Prada
A07S 1AB/5S0 52
Rs. 40,590.00
Sale price
Rs. 40,590.00
Regular price
INFORMATION
| Lens Size | 52 mm |
| Nose Bridge Length | 20 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Unisex |
| Material | Acetate |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Black |
| Temple Colour | Black |
| Lens Colour | Dark Grey |
| Style Tip | This shape is best suited for an oval, round or heart shaped face. To learn more, please refer to our shape and style guide. |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.