Gucci
DESCRIPTION
Thick and faceted acetate glasses that plays with volumes and geometries embellished with iconic rivets. Narrow cat eye in bold acetate. Gold lettering logo engraved on the temple enriched by the iconic Gucci rivets. Pastel color palette for a summerish look and feel.
INFORMATION
| Lens Size | 52 mm |
| Nose Bridge Length | 17 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Women |
| Material | Acetate |
| Shape | Cat Eye |
| Country of Origin | Italy, Made In Japan |
| Front Colour | Black |
| Temple Colour | Black |
| Lens Colour | Clear |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.