Cartier
DESCRIPTION
New ultra-feminine acetate construction inspired by the leather goods collection with the three-dimensional Panthère C embellishing the temple. Classic and sophisticated oversize squared shape perfect for an elegant and charming look. Iconic Panthère C detail decorated with hand-made enamel spots played as a jewelry signature on the temples. Precious finish in gold and dedicated acetate colour in synergy with the leather goods collection.
INFORMATION
| Lens Size | 54 mm |
| Nose Bridge Length | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Gender | Women |
| Material | Acetate |
| Shape | Square |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Grey |
| Temple Colour | Grey |
| Lens Colour | Grey |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.