Cartier
DESCRIPTION
Iconic pilot shape featured with a new titanium rim construction to complete the Santos Light family. Bi-galvaninc treatment to enhance the titanium rims. Light metal frame enriched by identifiable Santos screws on the bridge and endpieces. Acetate temple tips to guarantee comfort and precious finish in gold and platinum.
INFORMATION
| Lens Size | 59 mm |
| Nose Bridge Length | 19 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Unisex |
| Material | Metal |
| Shape | Aviator |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Gold |
| Temple Colour | Gold |
| Lens Colour | Green |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.