Cartier
DESCRIPTION
Masculine navigator shape in a new bolder construction for a vintage appeal. Iconic combination of the Godron and the C de Cartier as aesthetical and functional element of the hinge. Prèmiere dedicated Zaiss lenses with light gold flash effect and red anti-reflective coating. Cartier logo lasered on metal temple tips and Double C Décor signature on the nose pads.
INFORMATION
| Lens Size | 61 mm |
| Nose Bridge Length | 12 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Men |
| Material | Metal |
| Shape | Navigator |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Gold |
| Temple Colour | Gold |
| Lens Colour | Violet |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.