Cartier
DESCRIPTION
Contemporary reinterpretation of the iconic acetate styles launched in the 80's. Modern rectangular shape enriched by the iconic combination of the Godron and the C de Cartier as aesthetical and functional element of the hinge. Cartier logo plaque on temple tips inspired by vintage styles.
INFORMATION
| Lens Size | 56 mm |
| Nose Bridge Length | 16 mm |
| Temple Length | 145 mm |
| Gender | Unisex |
| Material | Combination |
| Shape | Wayfarer |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Black |
| Temple Colour | Black |
| Lens Colour | Grey |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.