Maybach
DESCRIPTION
Gorgeous eye frame with a thin, lightweight profile due to their rimless design. Exceptional craftsmanship is seen with fine temples to accentuate the minimalistic style of "The Artist III." Maybach logo is placed on temples sides to round off Maybach's extraordinary design.
INFORMATION
| Lens Size | 56 mm |
| Nose Bridge Length | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Gender | Men |
| Material | Wood |
| Shape | Rimless |
| Country of Origin | Germany |
| Front Colour | Gold |
| Temple Colour | Royal Blue Tulip / Ebony |
| Lens Colour | Clear |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.