Cartier
DESCRIPTION
New Double C lighter and easier to wear construction. Modern cat-eye shape enriched with iconic Double C detail being an aesthetical and functional component of the hinge. Precious finish in gold.
INFORMATION
| Lens Size | 53 mm |
| Nose Bridge Length | 18 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Gender | Women |
| Material | Acetate |
| Shape | Cat Eye |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Green |
| Temple Colour | Green |
| Lens Colour | Green |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.