Cartier
DESCRIPTION
New Panthère aesthetics characterized by a new three-dimensional Panthère head with geometric facets, enriched by enamel details. Edgy pilot shape recalling the geometric lines of the Panthère head. Acetate temple tips to guarantee comfort. Enamel detail ton-sur-ton with the lens colour and precious finish in gold and platinum.
INFORMATION
| Lens Size | 64 mm |
| Nose Bridge Length | 15 mm |
| Temple Length | 140 mm |
| Gender | Women |
| Material | Metal |
| Shape | Aviator |
| Country of Origin | France |
| Front Colour | Gold |
| Temple Colour | Gold |
| Lens Colour | Red |
Care
To maintain the beauty and integrity of your purchase, we recommend treating it with care. Simple maintenance practices, such as gentle washing and proper storage, can effectively preserve the longevity of your favorites. We encourage you to refer to the care instructions included with each item, designed to help you keep your purchase in top condition.
Design
Our dedication to excellence extends beyond materials; it encompasses the artistry and craftsmanship illustrated in every piece we create.